Podsumowanie zimy w Sieci Szerokopasmowej Województwa Podlaskiego SSPW - marzec 2022
Białostocki operator podłączył do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej Szkołę Podstawową z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Turośli przy ul. Jana Pawła II z wykorzystaniem transmisji 100 Mb/s z węzła SSPW Krusza. Z kolei firma AVITO z Łomży podłączyła do sieci OSE Niepubliczną Szkołę Specjalną Przysposabiająca do Pracy w Kostrach Noskach przy wykorzystaniu transmisji 100 Mb/s z węzła SSPW Nowe Piekuty. Aktualnie już 69 placówek edukacyjnych z województwa podlaskiego podłączonych jest do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej przy wykorzystaniu usług SSPW Podlaskie.
Operatorzy realizujący projekty budowy sieci dostępowych do klientów indywidualnych w ramach POPC zamówili usługi transmisji danych w 3 kolejnych węzłach SSPW: Zastawa (Białowieża), Nowe Piekuty i Sztabin. Mieszkańcy tych i okolicznych miejscowości już niedługo mogą liczyć na możliwość korzystania z Internetu szerokopasmowego. Beneficjenci POPC korzystają z transmisji danych SSPW w 23 węzłach do świadczenia usług mieszkańcom województwa podlaskiego i w 45 węzłach SSPW na potrzeby podłączenia placówek edukacyjnych do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.
Grudzień upłynął pod znakiem dzierżawy ponad 110 km infrastruktury liniowej SSPW (włókna światłowodowe i kanalizacja kablowa). Beneficjent POPC realizujący inwestycję budowy sieci dostępowej na północy województwa wydzierżawił ok. 15 km włókna światłowodowego w relacji Osowiec – Downary – Kulesze oraz kolejne blisko 17 km na odcinku Sztabin – Krasnybór – Jastrzębna (linia zasilana transmisją danych z węzła SSPW Sztabin). Firma należąca do 4-ki największych operatorów komórkowych w Polsce wybudowała połączenie z siecią SSPW Podlaskie na terenie Łomży i wydzierżawiła ponad 37 km infrastruktury linowej SSPW na potrzeby spięcia siecią światłowodową masztów komórkowych w Dobrzyjałowie i Małym Płocku, co zapewnia zupełnie nowy standard usług LTE w obrębie tych miejscowości dzięki wykorzystaniu sieci SSPW Podlaskie.
Ponadto DIPOL z Białegostoku uruchomił transmisję z węzła SSPW Grodzisk. Jest to już 3 lokalizacja, po Narwii i Bakałarzewie, gdzie operator korzysta z usług sieci SSPW Podlaskie rozszerzając zasięg swojej działalności. Podobnie jak inny białostocki przedsiębiorca telekomunikacyjny, który wydzierżawił ponad 6 km światłowodu do podłączenia jednej z miejscowości w okolicach Łomży. JMDI z Warszawy wydzierżawiło kolejny, 5, 601 km odcinek kanalizacji SSPW, budując własną sieć dostępową na terenie powiatu bielskiego.
Warte odnotowania jest także podłączenie do sieci szerokopasmowej SSPW Podlaskie Ośrodka Edukacji Przyrodniczej „Młynarzówka” w Kurowie. Placówka Narwiańskiego Parku Narodowego – jednej z najcenniejszych perełek przyrodniczych Podlasia, jest nowoczesną bazą edukacji przyrodniczej, oddaną do użytku pod koniec 2020 roku. Multimedialny obiekt, aktualnie zasilony symetrycznym łączem internetowym 100 Mb/s z sieci SSPW Podlaskie, w pełni wykorzystuje swój potencjał, prowadząc działania edukacyjne dla młodzieży i mieszkańców województwa podlaskiego oraz turystów z innych regionów Polski i świata na temat Narwiańskiego Parku Narodowego i całego województwa. Zapraszamy do „Młynarzówki”!
Zima w SSPW Podlaskie w liczbach
- montaż urządzeń operatorów i uruchomione usługi transmisji danych w 5 węzłach SSPW
- 15 umów na dzierżawę kanalizacji kablowej SSPW o długości 18 km
- 11 umów dzierżawy włókien światłowodowych SSPW o długości 108 km
- 31 zrealizowanych nadzorów Inżynierów SSPW nad dowiązaniami operatorów do sieci SSPW
- Konsultacje społecznych obszarów białych NGA
- Przełom lata i jesieni w Sieci Szerokopasmowej Województwa Podlaskiego SSPW - październik 2021
- Gorące lato w sieci szerokopasmowej SSPW Podlaskie - sierpień 2021
- Kolejne podłączenia do sieci szerokopasmowej SSPW Podlaskie
- Aktualności w SSPW WP – maj 2021
- Aktualności w SSPW WP - kwiecień 2021