Informacje dla mieszkańców
/ fot. pixabay.com
W wyniku realizacji Projektu nastąpiło zwiększenie dostępu do Internetu oraz zwiększenie poziomu wiedzy, dostępu do informacji, kompetencji oraz świadomości zakresu wykorzystania Internetu i korzyści z niego płynących wśród mieszkańców Polski Wschodniej zagrożonych wykluczeniem cyfrowym.
Wybudowana w ramach projektu sieć, w połączeniu z zasięgiem oferowanym przez już działających operatorów, umożliwiła uzyskanie tradycyjnego szerokopasmowego dostępu do Internetu dla 87,7% populacji województwa i zwiększenie zasięgu z 609 do 2089 miejscowości.
Dzięki większej możliwości zdalnego uczenia się i podejmowania pracy, podnosi się poziom wykształcenia obywateli oraz świadczenia telepracy. Lepszy dostęp do Internetu ułatwił aktywizację osób niepełnosprawnych i wzrost perspektyw w ich dostępie do zatrudnienia.
W jaki sposób mogę monitorować szybkość mojego Internetu?
Aby zweryfikować prędkość Internetu skorzystać można z Systemu pomiarowego PRO Speed https://pro.speedtest.pl, certyfikowane przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. System dostępny jest w formie strony www z panelem użytkownika, aplikacji stacjonarnej na komputery z systemem Windows i macOS, aplikacji mobilnych oraz aplikacji WEB.
Jak długa jest Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej?
Sieć SSPW WP to 1885 km rurociągów kablowych HDPE 40 wypełnionych kablami światłowodowymi o pojemnościach od 12j do 264j, które łączą 8 węzłów szkieletowych i 173 węzły dystrybucyjne na terenie całego województwa podlaskiego.
Czy zostanę podłączony do sieci szerokopasmowej w projekcie budowy sieci dostępowej POPC?
W ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 2014 – 2020 realizowane są projekty polegające na budowie dostępu światłowodowego do punktów adresowych, które dotychczas określane były mianem "białych plam". Inwestycje prowadzone są przez prywatnych przedsiębiorców telekomunikacyjnych, a dofinansowanie przyznawane jest przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa z siedzibą w Warszawie. Link do mapy adresów podłączonych w ramach POPC - https://capap.gugik.gov.pl/mapa/cppc/CPPC-internet/
Ile jest zawartych umów z operatorami?
Zgodnie ze stanem na koniec września 2022 roku Województwo Podlaskie zawarło 55 Umów Ramowych o świadczenie usług telekomunikacyjnych z operatorami lokalnymi, regionalnymi i krajowymi, jak również z jednostkami samorządu terytorialnego prowadzącymi działalność w telekomunikacji. Województwo Podlaskie pełniące rolę Operatora sieci SSPW WP świadczy odpłatnie 559 hurtowych usług telekomunikacyjnych w bardzo konkurencyjnych cenach.