Logo witryny sspw.podlaskie.eu
Logo Biuletynu Informacji Publicznej

Projekt

1 sierpnia 2022

Obraz nagłówkowy dla artykułu dotyczącego realizacji projektu. Żółte kable wpięte do urządzenia sieciowego.

/ fot. pixabay.com

Projekt - Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej

Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej – województwo podlaskie

Projekt realizowany był w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej, współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (w 85%), środków krajowych budżetu państwa (w 10%) i budżetu województwa (w 5%).
Oś priorytetowa II - Infrastruktura Społeczeństwa Informacyjnego
Działanie II.1. Sieć szerokopasmowa Polski Wschodniej
Okres realizacji: 2008r. - 2015r.

Operatorem Infrastruktury "Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej -województwo podlaskie" jest Województwo Podlaskie, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 1, 15-888 Białystok, NIP: 542-254-20-16.

Cel projektu

Celem projektu było zapewnienie infrastruktury szkieletowo-dystrybucyjnej regionalnej sieci NGA na terenie województwa podlaskiego, aby:

  1. wyeliminować nieprawidłowości w funkcjonowaniu rynku (brak inwestycji w infrastrukturę szerokopasmową, mimo że byłoby to efektywne z punktu widzenia szerszej perspektywy ekonomicznej, w szczególności ze względu na pozytywne efekty w dostępie do wiedzy i usług elektronicznych, co skutkuje brakiem oferty usług dostępu szerokopasmowego lub istnieniem wyłącznie oferty o nieodpowiednich warunkach, tj. istotnie gorszych niż na obszarach o efektywnej konkurencji)
  2. zapewnić, by obszary, które operatorzy uważają za nieopłacalne dla budowy w rozsądnym okresie sieci NGA, korzystały ze znaczącego wpływu sieci NGA na gospodarkę i nie ucierpiały z powodu nowej przepaści cyfrowej w zakresie sieci NGA.

Zakres przedsięwzięcia

W ramach zakresu zaplanowano wybudowanie dwuwarstwowej sieci hierarchicznej, na którą złożyły się:

  • warstwa sieci szkieletowej (budowana w topologii pierścienia),
  • warstwa sieci dystrybucyjnych (w topologii gwiazdy).

Projekt nie obejmował budowy sieci dostępowych. Budowana infrastruktura obejmowała elementy pasywne, które były niezbędne do instalacji i działania szerokopasmowej sieci internetowej takie jak: kanalizacja teletechniczna, przewody, światłowody, studnie czy lokalizacje węzłów telekomunikacyjnych.

Projekt zakładał zarówno budowę nowych odcinków sieci, jak i wykorzystanie już istniejącej infrastruktury (dzierżawa włókien lub kanalizacji teletechnicznej w ramach prawa IRU) lub prawa drogi będącego w posiadaniu innych podmiotów.

Postęp projektu mierzony był wskaźnikami produktu, które w przypadku województwa podlaskim przyjmowały wartości docelowe:

  • długość zainstalowanej sieci Internetu szerokopasmowego – 1 852 [km],
  • liczba zainstalowanych węzłów szkieletowych oraz dystrybucyjnych – 181 [szt].

Przedmiotem projektu była budowa ponadregionalnej sieci szerokopasmowej, składającej się z pięciu regionalnych sieci szkieletowych obejmujących województwa: podkarpackie, podlaskie, lubelskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie. Sieć szerokopasmowa Polski Wschodniej to inwestycja o wartości 300 mln euro, której celem było zwiększenie dostępu do Internetu instytucji publicznych, przedsiębiorstw i mieszkańców obszarów peryferyjnych zagrożonych „wykluczeniem cyfrowym”.

Infrastruktura wybudowana w ramach projektu jest własnością województw Polski Wschodniej, a powstałe sieci są otwarte dla wszystkich zainteresowanych przedsiębiorców telekomunikacyjnych chcących dostarczać usługi szerokopasmowe bezpośrednio odbiorcom końcowym, tj. mieszkańcom, firmom czy instytucjom. W ten sposób podmioty komercyjne mają możliwość budowy własnych sieci dostępowych na terenach dotychczas, z ich punktu widzenia, nieatrakcyjnych inwestycyjnie.

Studium Wykonalności projektu SSPW WP

W dniu 31 marca 2010r. na posiedzeniu Komitetu Sterującego do spraw projektu Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej oficjalnie przekazano marszałkom województw: podkarpackiego, podlaskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego dokumentacje studium wykonalności.

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego dokonało odbioru zmienionego studium wykonalności Projektu Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej – województwo podlaskie.

Strona projektu SSPW WP

Powrót na początek strony